Az emberek világszerte próbálják megfejteni a hosszú távú és harmonikus kapcsolatok titkát. Ha tudjuk, hol keressük, ráébredhetünk, hogy a harmónia a kapcsolatainkban egyáltalán nincs elérhetetlen távolságban.
Szociális lényként élünk a földön, és folyamatosan keressük a kiegyensúlyozott viszonyt a körülöttünk élőkkel – a szeretteinkkel, a rokonainkkal, a barátainkkal, a munkatársainkkal és a szomszédainkkal. Nem számít, hogy milyen jellegű a kapcsolat, mindegyik mélyén ott a kihívás, ami abból adódik, hogy
- kezelnünk kell a haragot,
- uralni szükséges az egónkat, és
- meg kellene őriznünk a nyugalmunkat az erőt próbáló helyzetekben.
A legtöbb probléma abból adódik, hogy az emberek nem értenek egyet, más a véleményük egy témát illetően. Lehet, hogy mindegyikük úgy érzi, neki van igaza, a másik fél téved, és erről igyekeznek egymást meggyőzni. Ha ez nem sikerül, és senki sem enged, akkor haragossá válhatnak. Önuralom híján könnyen lehet, hogy valami bántót mondunk, vagy helytelenül cselekszünk. Ha a vita eldurvul, akkor visszavágás lehet belőle. Így egy apró nézeteltérésből harc lesz, sőt a helyzet idővel hosszan elhúzódó gyűlölködéssé fajulhat. Ez nagyon megterheli az emberi kapcsolatokat.
A történetnek más vége is lehet: megőrizzük a harmóniát. Ebben a meditáció egyszerű módszere van a segítségünkre. Így rövidre zárhatjuk a harag és bosszúállás oda-vissza köreit, megőrizve a békességet és a harmóniát.
Személyes átalakulás meditációval
Az Isten Fényére és Hangjára meditálás olyan folyamat, amely során a figyelmünket a külső világból befelé fókuszáljuk. Ekkor elkezdjük megtapasztalni az isteni szeretetet, fürdünk benne, és fokozatosan felismerjük, hogy a lényegünk a lelkünk – amely Isten része. Ez az isteni csepp éltet bennünket a fizikai testünkben. Elkezdjük felismerni Isten Fényének a ragyogását minden élő formában, az emberekben, állatokban és a növényekben is.
Az összetartozás érzésének köszönhetően alapvető benső változásokon megyünk keresztül. Mindenki iránt szeretet lesz bennünk. Így, az egyetemes egység tudatában, híd épül az emberek között. A szívünk nyitott lesz, és türelemmel fogadunk el mindenkit, akivel kapcsolatba kerülünk. Együttérzéssel, megértéssel telten keressük a módját, hogyan segítsünk az arra rászorulókon. A képességeinket az emberiség javára kívánjuk fordítani, és bármilyen életterületen dolgozunk is, a gondoskodás és a segítés forrásaivá válunk a körülöttünk élők számára.
Ha a kihívást jelentő helyzetekben meg tudjuk őrizni a nyugalmunkat, akkor képessé válunk a mindenki számára előnyös megoldások megtalálására. Többé nem keressük a mások feletti uralom lehetőségeit, uraljuk az egónkat, és nem érezzük magunkat az embertársainknál különbnek.
Ha meditálunk, megtapasztaljuk a békesség, a nyugalom, a derű állapotát. Ez fog kisugárzódni belőlünk. Ezt a benső állapotot a meditáció után is hosszú ideig meg tudjuk őrizni, és mások is a javukra fordíthatják a körünkben tartózkodást. Kiegyensúlyozottak maradunk a kihívást jelentő viták során, nem engedve meg, hogy az a harag miatt elmérgesedjen. Ha minden nehéz helyzetben nyugodtak maradunk, könnyen megtaláljuk a helyes megoldásokat a nézeteltérések mindenki számára megnyugtató lezárására.
A meditáció rendszeressége
Minél rendszeresebben meditálunk, annál szorosabb lesz a kapcsolatunk az isteni szeretet forrásával – megtanulunk igazán szeretni, és szeretetet befogadni. Béke és szeretet költözik a szívünkbe és az otthonunkba. Ez fog visszatükröződni az összes megnyilvánulásunkban, harmonikussá téve az egész környezetünket. Öntudatlanul is a szeretet illata árad ki belőlünk, bármerre is járunk.
A napi meditációra törekedve jelentős változást fogunk tapasztalni abban, ahogy megközelítjük a viszonyainkat. Nyugodtabbak, kedvesebbek leszünk, és ez pozitívan fog hatni az emberekre, akikkel kapcsolatba kerülünk. Nemcsak a mi viszonyaink válnak békésebbé, hanem ennek továbbhullámzó hatása is lesz. A meditáció segítségével elnyert benső békességgel elősegítjük a külső béke létrejöttét, a kapcsolataink kiegyensúlyozottá válását is.
Sant Rajinder Singh Ji Maharaj